close
تبلیغات در اینترنت
حيواناتي كه قرباني زيبايي خانم‌ها مي‌شوند + فيلم و تصاوير (+16)

حيواناتي كه قرباني زيبايي خانم‌ها مي‌شوند + فيلم و تصاوير (+16)

کاربر مهمان، خوش آمديد ! ( ورود - عضويت ) سلام به سایت سایت و انجمن تخصصی دنیای دامپزشکی خوش آمدید !

پنجشنبه 22 آذر 1397

منوی اصلی
منوی اصلی
صفحه اول
تالار گفتمان

آرشيوی مطالب
نقشه سایت
درباره ی ما
ایمیل مدیریت
ارتباط با ماموضوعات
دامپزشکی
معرفی [1]
سوگند نامه حرفه دامپزشکی [1]
سگ
معرفی نژاد [0]
نکات مهم [11]
اصول انتخاب و نگهداری [2]
اصول تربیت سگ [5]
بیماری ها [2]
گروه خونی [1]
گربه
نکات مهم [12]
بیماری ها [2]
گروه خونی [1]
خرگوش
نکات مهم [2]
تغذیه [1]
بیماری ها [1]
همستر
نکات مهم [1]
تغذیه [1]
خوکچه هندی
معرفی [1]
اصول انتخواب و نگهداری [0]
تغذیه [1]
بیماری ها [0]
لاک پشت
نکات مهم [1]
اسب
نکات مهم [1]
گروه خونی [1]
بیماری ها [0]
گاو
معرفی نژاد [1]
گروه خونی [0]
بیماری ها [2]
گوسفند
معرفی نژاد [0]
اصول پرورش [0]
بیماری ها [0]
پرندگان
اطلاعات جامع [4]
اصول پرورش [0]
بیماری ها [2]
آبزیان
اطلاعات ماهیان اکواریومی [1]
بیماری ها [0]
مطالب دیگر
مطالب دیگر مربوط به دامپزشکی [32]
تشریح موش [1]
اطلاعاتی درباره ی عقرب ها [1]
حقوق حیوانات [1]
تفاوت حیوانات با انسان ها [1]
جملات بزرگان درباره ی حیوانات [1]

پربازدیدترین مطالب
اسامی سگ و گربه بازدید : 2099

پشتیبانی

لینک دوستان
آخرین مطالب ارسال شده
ارسال لینک

نویسندگان
آخرین ارسال های تالار گفتمان
عنوان پاسخ بازدید توسط
دانلود کتاب Genetics 2 781 majidfarm
دانلود کتاب color atlas of veterinary anatomy 1 746 kimi
مدیریت محترم vetworld 0 792 teambuzz
40 درصد مرغ در سالن‌ها باقی مانده است 0 931 vetworld
افزایش تولید و صادرات 20 هزار تنی شیر خشک تا پایان امسال 0 878 vetworld
نجات صدها لاک پشت در فرودگاه 0 864 vetworld
نخستین همایش ملیˈماهی شناسیˈ در اصفهان برگزار می شود 0 871 vetworld
بيست وچهارمين شماره ازمجله تخصصي آسيب شناسي درمانگاهي دامپزشكي دانشگاه آزاد تبریز 0 915 vetworld
معرفی داروی بتانکول در دامپزشکی 0 995 vetworld
ماهی قرمز‌هایمان را کجا ببریم؟ 0 724 vetworld
توصيه هاي رييس سازمان محيط زيست براي محافظت از طبيعت در سيزدهم نوروز 0 673 mahya
معرفی داروی بنزپریل در دامپزشکی 0 616 vetworld
دانشکده دامپزشکی ازاد سنندج 0 672 vetworld
امکانات دانشکده دامپزشکی واحد علوم و تحقیقات 0 652 vetworld
دانشکده دامپزشکی واحد علوم و تحقیقات 0 620 vetworld
دریاچه ارومیه تا ۴ سال دیگر نابود می‌شود 0 520 vetworld
امکانات دانشکده دامپزشکی ازاد گرمسار 0 634 vetworld
دانشکده دامپزشکی ازاد گرمسار 0 564 vetworld

حيواناتي كه قرباني زيبايي خانم‌ها مي‌شوند + فيلم و تصاوير (+16)
نویسنده : علیرضاحاتمی

به گزارش خبرنگار سياست خارجي باشگاه خبرنگاران؛ هفته گذشته "اتحاديه اروپا" قانوني مبني بر ممنوعيت انجام آزمايش لوازم آرايشي روي حيوانات را تصويب کرد. بنابراين قانون، "شرکت‌هاي توليد کننده لوازم آرايشي" نبايد محصولاتي را که مواد آن روي حيوانات آزمايش شده را به بازار عرضه کنند.

سایت و انجمن تخصصی دنیای دامپزشکی شما عزیزان را به دیدن این مطلب جالب و در عین حال تاسف بار دعوت میکند


*آزمايش لوازم آرايشي روي حيوانات باچه هدفي صورت مي‌گيرد؟*


"آزمايش لوازم آرايشي" و زيبايي روي "پوست حيوانات" همواره با مناقشات فراواني روبرو بوده است. گرچه روش‌هاي جايگزين بسياري وجود دارد اما بسياري از شرکت‌هاي بزرگ توليد "لوازم آرايشي و بهداشتي"، آزمايشات ايمني مواد خود را به طرز بيرحمانه‌اي روي حيوانات انجام مي‌دهند.

 

به گزارش "سازمان جامعه انساني آمريکا"، اين آزمايش‌ها شامل تست مسموميت‌هاي عمومي، حساسيت چشم و پوست و جهش‌زايي مي‌شود.
 
پس از 13 سال بحث و مجادله در اتحاديه اروپايي آزمايش مواد سمي آرايشي روي حيوانات در اروپا متوقف شد، اما در طول اين سال‌ها کشورهايي نظير "فرانسه" و "انگليس" هنوز هم از سرمداران آزمايشات حيواني در جهان به شمار مي‌روند. در "آمريکا" هم که بزرگ‌ترين شركت‌هاي توليد کننده‌ لوازم آرايشي دنيا در آن حضور دارند،"آزمايش مواد آرايشي روي حيوانات" امري رايج است، به‌طوري که شرکت "L’Oreal"، "غول آرايشي دنيا" نسبت به ممنوعيت"فروش لوازم آرايشي" که روي حيوانات تست شده‌اند اعتراضات بسياري کرد.

تست لوازم آرايشي روي حيوانات نوعي سوء استفاده از آن‌ها است که به قصد اطمينان از اثر بخشي و ضد حساسيت بودن لوازم آرايشي در انسان انجام مي‌شوند. به خاطر آسيب‌هايي که به حيوانات آزمايشي وارد مي‌شود، سال‌هاست فعالان حقوق حيوانات با شرکت‌هاي توليد کننده اين لوازم مبارزه کرده‌اند، اما به خاطر نفوذ اين شرکت‌ها در دولت‌هاي اروپايي و آمريکا به موفقيت چنداني دست نيافته‌اند.

بسياري از محصولات آرايشي قبل از توليد نهايي روي چشم، بيني، دهان و دستگاه گوارشي حيوانات آزمايش مي‌شوند تا پزشک‌ها واکنش‌هاي آلرژي‌زا و غيره را متوجه شوند، اما حيواناتي که در اين آزمايش‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرند، يا کور شده و در نهايت در اثر خفگي تلف مي‌شوند.

 

به گزارش Animalaid، سالانه حدود 38 هزار حيوان در كشورهاي عضو اتحاديه اروپا تحت آزمايش مواد آرايشي قرار مي‌گيرند.

اگر چه روش‌هاي جايگزين بسياري بوجود آمده‌اند اما بسياري از کارخانه‌هاي آمريکايي توليد کننده لوازم آرايشي مانند "Unilever"، "Clorox"، "Church& Dwight"، ",” Johnson & Johnson و ديگران به مسموم کردن و آسيب زدن به حيوانات در تست‌هاي آزمايشگاهي ادامه مي‌دهند.

حيواناتي مانند "موش"، "خوکچه هندي" و بويژه " خرگوش" به زور مواد شيميايي زيادي را مي‌بلعند يا بو مي‌کنند و يا روي صورت و چشم آن‌ها تزريق مي‌شوند.

 

اعتياد ميمون‌ها، تغيير شکل صورت گربه‌ها و سگ‌ها، نابينايي خرگوش‌ها، ايجاد تومورهايي به بزرگي بدن خود موش و غيره نتيجه بسياري از اين آزمايش‌هاي غير انساني است.

بنا براين گزارش، دولت آمريکا از بسياري از آزمايش‌هاي بيرحمانه روي حيوانات حمايت مالي کرده و اگر چه راه‌هاي موثر جايگزين زيادي در دسترس هستند، اما ميليون‌ها حيوان در آزمايشگاه‌هاي اين کشور تلف مي‌شوند.
به گزارش PETA، "سازمان حمايت از رفتار اخلاقي با حيوانات" ، بيش از 7 هزار ماده شيميايي در لوازم آرايشي استفاده مي‌شود و در حالي که اتحاديه اروپا آزمايش بيش از 400 ماده شيميايي روي حيوانات را ممنوع کرده، اما آمريکا تنها 14 مورد را محدود کرده است.

مقادير بسياري از پودرهاي صورت، انواع رنگ مو گاهي اوقات براي آزمايش سمي نبودن آن‌ها به خورد حيوانات داده مي‌شود.

به گزارش پايگاه تحليلي NJ، بسياري ازشرکت‌هاي مهم توليد لوازم آرايشي از حيوانات استفاده مي‌کنند تا امنيت محصولات خود را آزمايش کنند.

بنابراين گزارش؛ مصرف کننده‌ها بايد محصولاتي را که از حيوانات در آزمايش‌هاي خود استفاده مي‌کنند را تحريم کنند.

 

تست‌هايي که در آزمايشگاه‌هاي اين شرکت‌ها انجام مي‌شوند براي حيوانات بسيار دردناک بوده و در بسياري از موارد منجر به مرگ آن‌ها مي‌شود. حتي اگر حيوانات در اين شرايط سخت تلف نشوند، بي مصرف بوده و توسط مسئولان آزمايشگاه‌ها تلف مي‌شوند. گفته مي‌شود سالانه حدود 25 ميليون حيوان تنها در آمريکا در تست‌هاي آزمايشگاهي تلف مي‌شوند.

تمام حيوانات از ميمون گرفته تا موش آزمايشگاهي در انواع تست‌هاي لوازم آرايشي مورد استفاده قرار مي‌گيرند. براي مثال "سايه چشم" و ديگر انواع آرايش‌هاي چشم روي چشم خرگوش‌ها انجام مي‌شود تا ميزان حساسيت مواد به پلک چشم‌هاي حساس آزمايش شود که در بسياري از موارد به کوري خرگوش منجر خواهد شد.

در گذشته آزمايش‌هاي اين چنيني روي حيوانات تا حدودي قابل توجيه بود زيرا در برخي از موارد، مواد مسموم باعث نابينايي و يا حتي مرگ برخي مصرف‌کننده‌ها مي‌شد. اما در اين دوره و با وجود بسياري از راه‌هاي جايگزين اعمال چنين آزمايش‌هايي به هيچ عنوان قابل توجيه نيست.

*انواع آزمايش‌هاي لوازم آرايشي*


تست "Draize " يا "مسموميت حاد"

اين تست در سال 1944 توسط اداره دارو و غذاي آمريکا ابداع شد. تست مسموميت حاد عمدتا در آزمايش لوازم آرايشي انجام مي‌گيرد. حدود 0.5 ميلي‌ليتر از ماده شيميايي به چشم يا پوست حيوان تزريق شده و منتظر تاثيرات آن روي بدن حيوانات مي‌شوند.

 

براي اعمال تغييرات روي بدن حيوانات بايد 14 روز صبر کرد. در اين مدت، نشانه‌هاي اين تست، قرمزي پوست، تورم، کوري و تخليه بدن است. خرگوش و سگ از مهمترين حيواناتي هستند که در اين آزمايش‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرند. اگر محصول آسيبي به حيوان نرساند که در اکثر موارد مي‌رساند، حيوان دوباره مورد استفاده قرار گرفته يا اينکه آسيب ديده و تلف مي‌شود.
 

تست حساسيت چشم

در اين تست، تاثيرات نفوذ مواد آرايشي داخل چشم آزمايش مي‌شود. براي انجام اين کار، مقداري از مواد آرايشي را وارد چشم خرگوش مي‌کنند که در بيشتر موارد باعث کوري حيوان مي‌شود. اين آزمايش هر 24، 48 و 72 دو ساعت به مدت 7 روز انجام مي‌شود.

 

مسموميت حاد خوراکي

ماده آزمايشي از طريق لوله غداخوري به زور وارد گلوي موش شده که باعث استفراغ، خونريزي داخلي، فلج شدن اعضاي بدن و حتي مرگ اين حيوان مي‌شود.

هدف اين آزمايش تعيين مقدار موادي است که باعث مرگ نيمي از حيوانات آزمايش شده در طي 14 روز مي‌شود.

مسموميت از طريق استشمام

موش خرمايي يا ميمون را به زور وارد يک لوله بسيار تنگ مي‌کنند تا ماده مورد آزمايش را بو کند. آثار آزمايش پس از 14 روز روي حيوان پديدار مي‌شود که منجر به مرگ بيش از نيمي از حيوانات آزمايشي مي‌شود.

طبق گزارش‌هايي كه تاكنون منتشر شده اند، سالانه بين 14 تا 70 ميليون حيوان در تمام دنيا تحت تست‌هاي آزمايشي قرار مي‌گيرند که بسياري از آن‌ها مي‌ميرند.


*آزمايشگا‌ه‌هاي مخفي "بوتاکس"در انگليس*


 
"بوتاکس" محصول پيشروي جراحي‌هاي زيبايي است که براي اولين بار توسط شرکت " Allergan" آمريکا در کاليفرنيا توليد شد. مجوزي که انگليس براي ساخت بوتاکس دريافت کرده است شرکت‌ها را ملزم مي‌کند که هر کدام از اين بوتاکس‌ها بايد ابتدا روي موش‌هاي آزمايشگاهي تست شوند.

بوتاکس يکي از معروف‌ترين روش‌هاي زيبايي در جهان است که سودي چند ميليون دلاري براي شرکت‌هاي سازنده به همراه دارد. شرکت توليدکننده بوتاکس، Allergan از ارائه توضيحات درباره آزمايش روي حيوانات سکوت کرده و آن را محرمانه خوانده است.

به گزارش ديلي‌ميل، آزمايشگاه‌هاي انگليس حيوانات را در معرض آزمايش‌هاي سمي "LD50" قرار مي‌دهند که موجب مرگ آن‌ها مي‌شود.
 
بر اساس اطلاعاتي که موسسه Animal Aid بدست آورده است، دولت انگليس از فروش "سم بوتولينيوم" مورد نياز توليد بوتاکس به شرکت‌هاي لوازم آرايشي سود مستقيم مي‌برد.


بنا بر اين گزارش، گروه‌هاي حقوق حيوانات درخواست تحريم بوتاکس را کرده‌اند، زيرا هر ذره آن روي موش‌هاي آزمايشگاهي تست مي‌شود. اين نوع محصولات شامل ممنوعيت آزمايش محصولات آرايشي روي حيوانات نمي‌شوند زيرا در ابتدا به عنوان دارو از آن استفاده شده است.
 
پايگاه انگليسي ديلي‌ميل در تحقيقاتي دريافت، موسسه زيبايي HPA،که آزمايشات موش‌هاي آزمايشگاهي را انجام مي‌دهد، از دربار سلطنتي انگليس ميليون‌ها دلار دريافت مي‌کند.

به گزارش پايگاه Archive، سال 2005، فردي به نام Keith Mann به دليل حمله به آزمايشگاه‌هاي" wickham" در شهر "همپشاير" به 6 ماه زندان محکوم شد. اين فرد با نفوذ به آزمايشگاه‌هاي Wickham، مدارکي مبني بر آزمايش ماده‌اي سمي Botulin Toxin) BOTOX) روي حيوانات که باعث مرگ نيمي از آن‌ها مي‌شود را كشف كرده بود. نکته جالب توجه اين است که دادگاه اجازه قرائت مدارک عليه آزمايشگاه ويکهام را نداد و آقاي Mann مجرم شناخته شد.

 

در ميان حيوانات آزمايشگاه‌هاي اين شرکت حدود 100 خرگوش وجود داشتند که از آن‌ها براي انجام آزمايش‌هاي عوارض جانبي لوازم آرايشي و برخي مواد دارويي استفاده مي‌شود.

براي آزمايش لوازم آرايشي در اين آزمايشگاه از روش LD50‌ استفاده مي‌شود؛ مقدار معيني از يک سم که اگر روي يک عده از حيوانات آزمايشگاهي مورد مصرف قرار گيرد به طور متوسط 50 درصد از آن‌ها از بين مي‌روند. اين يعني تزريق ماده سمي به شکم حيوانات و افزايش دوز آن باعث مرگ نيمي از حيوانات مي‌شود. نيمي ديگر از حيوانات که زنده مي‌مانند يا با گاز خفه مي‌شود و يا گردن ان‌ها شکسته مي‌شود.

البته اين روش آزمايش در سال 1999 ممنوع شد، اما برخي از شرکت‌هاي انگليسي همچنان از اين روش استفاده مي‌کنند.

در ميان حيوانات آزمايشگاه‌هاي اين شرکت حدود 100 خرگوش وجود داشتند که از آن‌ها براي انجام آزمايش‌هاي عوارض جانبي لوازم آرايشي و برخي مواد دارويي استفاده مي‌شود.

براي آزمايش لوازم آرايشي در اين آزمايشگاه از روش LD50‌ استفاده مي‌شود؛ مقدار معيني از يک سم که اگر روي يک عده از حيوانات آزمايشگاهي مورد مصرف قرار گيرد به طور متوسط 50 درصد از آن‌ها از بين مي‌روند. اين يعني تزريق ماده سمي به شکم حيوانات و افزايش دوز آن باعث مرگ نيمي از حيوانات مي‌شود. نيمي ديگر از حيوانات که زنده مي‌مانند يا با گاز خفه مي‌شود و يا گردن ان‌ها شکسته مي‌شود.

البته اين روش آزمايش در سال 1999 ممنوع شد، اما برخي از شرکت‌هاي انگليسي همچنان از اين روش استفاده مي‌کنند.

 

*بي‌اهميتي دولت آمريکا به حقوق حيوانات آزمايشگاهي*

به گزارش واشنگتن‌تايمز، در حالي که اتحاديه اروپا انجام آزمايش‌هاي آرايشي روي حيوانات را ممنوع اعلام کرده است، دولت آمريکا هيچ اقدامي در اين باره انجام نمي‌دهد. بر اساس تحقيقاتي که اين روزنامه آمريکايي انجام داده است صدها ميليون حيوان در اين کشور در ‌آزمايشاتي مانند بوتاکس که آزمايش‌هاي جايگزين آن هم وجود دارد کشته مي‌شوند.بنا بر اين گزارش، هر ساله پزشک‌هاي آمريکايي بيش از 3 ميليون دوز بوتاکس به بيمارهاي خود تزريق مي‌کنند. البته قبل از تزريق به پوست انسان، اين ماده سمي خطرناک روي حيوانات آزمايش مي‌شود.

براساس گزارش واشنگتن‌تايمز، دولت آمريکا به جاي حمايت از کمپين‌هاي مبارزه با آزمايش لوازم آرايشي روي حيوانات، سدي شده و به حمايت کارخانه‌ها پرداخته است.
 


به گزارش فوربز، دولت چين يکي از دولت‌هايي است که آزمايش‌هاي حيواني را براي محصولات زيبايي فروخته شده در اين کشور الزامي مي‌داند، از اينرو شرکت‌هاي آمريکايي نظير L’oreal  و Avon فرصت را مناسب ديده و بدون هيچ شکايتي در چين فعاليت مي‌کنند.

 


L’oreal

"اورئال" بزرگ‌ترين شرکت زيبايي دنيا و آرايشي يکي از برندهاي معروف لوازم آرايشي در آمريکا است که آزمايش‌هاي خود را روي حيوانات انجام مي‌دهد. به گزارش lorealinoa، با وجود دسترسي به راه‌هاي جايگزين، اورئال در ظلم و ستم به حيوانات رتبه اول را دارد.

بنا بر اين گزارش اورئال، آزمايش‌هاي خود را روي حيواناتي مانند موش، خرگوش، سگ و گربه استفاده مي‌‌کند، اما به نظر مي‌رسد اين شرکت علاقه خاصي به خرگوش‌ها دارد، زيرا آن‌ها تنها حيواناتي هستند که بدون کمک آب نمي‌توانند مواد شيميايي را از چشم خود بيرون کنند.

تخمين زده مي‌شود تنها در سال 2010،  2.5 ميليون حيوان در فرانسه در تست‌هاي آرايشي مورد استفاده قرار گرفتند.
 
بر اساس اين گزارش، اورئال برزگ‌ترين مانع ممنوعيت آزمايشات حيواني در آمريکا است. قرار بود تا سال 2013 اورئال آزمايشات حيواني خود را کنار بگذارد، اما غول لوازم آرايشي دنيا آزمايش‌هاي حيوانات خود را به کارخانه‌هاي زيرمجموعه خود واگذار کرده است.اورئال به همراه دو شرکت ديگر آمريکايي يعني Mary Kay, و Avon مصحولات حيواني خود را در بازار پرفروش چين که اين آزمايشات ممنوع نيست صادر مي‌کند.

فساد اورئال آنقدر زياد است که کمپيني مبني بر توقف آزمايشات غير انساني اين شرکت روي حيوانات تشکيل شده است.


شرکت Avon

"او’ن" حدود 9000 محصول آرايشي در سال 2011 در 100 کشور جهان به فروش رساند که حدود 0.3 درصد آن‌ها روي حيوانات تست شده بودند. تعداد حيوانات تست شده مي‌تواند به هزاران مورد برسد.

در سال 1989 اين شرکت اعلام کرد تا انجام آزمايش روي حيوانات در محصولات خود را متوقف کند. اما در سال 2012 مري‌کي مجددا به اين عمل روي آورده است، زيرا دولت چين الزام کرده است که محصولات آرايشي بايد روي حيوانات تست شده باشند.


به گزارش ديلي‌ميل، سالانه حدود 20 هزار خرگوش و 240 هزار موش در آزمايشگاه‌ها جان خود را از دست مي‌دهند.

اعتراضات جهاني نسبت آزمايشات لوازم آرايشي روي حيوانات
همواره کمپين‌ها و اعتراضات گوناگوني در سراسر جهان نسبت به آزمايش‌هاي بي‌رحمانه لوازم آرايشي روي حيوانات وجود داشته است، به‌طوري که ممنوعيت اخير توليد اين محصولات در اتحاديه اروپا بر اثر فشارهاي اين گروه‌ها بوده است.

 


برای مشاهده ی فیلم ها اینجا را کلیک نمایید

 برچسب ها : استفاده از وسایل ارایشی , لوازم ارایشی , حیوانات در محصولات ارایشی ,

دسته بندی : مطالب دیگر مربوط به دامپزشکی
02 / 01 / 1392 | 20:10

مطالب مربوط

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

shgh

sfdf


تبلیغات حمایتی
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز

اطلاعات
آمار کاربران
افراد آنلاین : 1
اعضای آنلاین : 0
تعداد اعضا : 115

عضو شوید
ارسال کلمه عبور

آمار مطالب
کل مطالب : 94
کل نظرات : 68

آمار بازدید
بازدید امروز : 5 نفر
باردید دیروز : 13 نفر
بازدید هفته : 126 نفر
بازدید ماه : 189 نفر
بازدید سال : 1,721 نفر
بازدید کلی : 9,715 نفر

عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

لینکدونی

امکانات
آپلود عکس,آپلود فایل,آپلود زیپ,آپلود رایگان با لینک مستقیم | پی 30 آپ ...............

آرشیو مطالب

مطالب گذشته

تبلیغات سایت تاریخ : جمعه 14 مهر 1391

تالار گفتگوی تخصصی وت پارس تاریخ : دوشنبه 14 مرداد 1392

بازگشایی مجدد وت پارس و معرفی امکانات جدید آن تاریخ : جمعه 11 مرداد 1392

اطلاعیه تاریخ : شنبه 25 خرداد 1392

دانلود کتاب Veterinary Immunology - 9th Edition تاریخ : یکشنبه 25 فروردین 1392

صفحه اصلي | تالار گفتمان | ثبت نام در انجمن | تماس با ما
سایت و انجمن تخصصی دنیای دامپزشکی

Design: Themes.rozblog.com

تمامی حقوق مطالب، تصاویر و طرح قالب برای سایت و انجمن تخصصی دنیای دامپزشکی محفوظ است، نقل و استفاده از آنها در سایت ها و نشریات تنها با ذکر منبع مجاز میباشد

Powered By rozblog and Hosted By Rozblog.com