close
تبلیغات در اینترنت
اصول انتخاب و نگهداری سگ

اصول انتخاب و نگهداری سگ

کاربر مهمان، خوش آمديد ! ( ورود - عضويت ) سلام به سایت سایت و انجمن تخصصی دنیای دامپزشکی خوش آمدید !

چهارشنبه 03 بهمن 1397

منوی اصلی
منوی اصلی
صفحه اول
تالار گفتمان

آرشيوی مطالب
نقشه سایت
درباره ی ما
ایمیل مدیریت
ارتباط با ماموضوعات
دامپزشکی
معرفی [1]
سوگند نامه حرفه دامپزشکی [1]
سگ
معرفی نژاد [0]
نکات مهم [11]
اصول انتخاب و نگهداری [2]
اصول تربیت سگ [5]
بیماری ها [2]
گروه خونی [1]
گربه
نکات مهم [12]
بیماری ها [2]
گروه خونی [1]
خرگوش
نکات مهم [2]
تغذیه [1]
بیماری ها [1]
همستر
نکات مهم [1]
تغذیه [1]
خوکچه هندی
معرفی [1]
اصول انتخواب و نگهداری [0]
تغذیه [1]
بیماری ها [0]
لاک پشت
نکات مهم [1]
اسب
نکات مهم [1]
گروه خونی [1]
بیماری ها [0]
گاو
معرفی نژاد [1]
گروه خونی [0]
بیماری ها [2]
گوسفند
معرفی نژاد [0]
اصول پرورش [0]
بیماری ها [0]
پرندگان
اطلاعات جامع [4]
اصول پرورش [0]
بیماری ها [2]
آبزیان
اطلاعات ماهیان اکواریومی [1]
بیماری ها [0]
مطالب دیگر
مطالب دیگر مربوط به دامپزشکی [32]
تشریح موش [1]
اطلاعاتی درباره ی عقرب ها [1]
حقوق حیوانات [1]
تفاوت حیوانات با انسان ها [1]
جملات بزرگان درباره ی حیوانات [1]

پربازدیدترین مطالب
اسامی سگ و گربه بازدید : 2099

پشتیبانی

لینک دوستان
آخرین مطالب ارسال شده
ارسال لینک

نویسندگان
آخرین ارسال های تالار گفتمان
عنوان پاسخ بازدید توسط
دانلود کتاب Genetics 2 781 majidfarm
دانلود کتاب color atlas of veterinary anatomy 1 746 kimi
مدیریت محترم vetworld 0 792 teambuzz
40 درصد مرغ در سالن‌ها باقی مانده است 0 931 vetworld
افزایش تولید و صادرات 20 هزار تنی شیر خشک تا پایان امسال 0 878 vetworld
نجات صدها لاک پشت در فرودگاه 0 864 vetworld
نخستین همایش ملیˈماهی شناسیˈ در اصفهان برگزار می شود 0 871 vetworld
بيست وچهارمين شماره ازمجله تخصصي آسيب شناسي درمانگاهي دامپزشكي دانشگاه آزاد تبریز 0 915 vetworld
معرفی داروی بتانکول در دامپزشکی 0 995 vetworld
ماهی قرمز‌هایمان را کجا ببریم؟ 0 724 vetworld
توصيه هاي رييس سازمان محيط زيست براي محافظت از طبيعت در سيزدهم نوروز 0 673 mahya
معرفی داروی بنزپریل در دامپزشکی 0 616 vetworld
دانشکده دامپزشکی ازاد سنندج 0 672 vetworld
امکانات دانشکده دامپزشکی واحد علوم و تحقیقات 0 652 vetworld
دانشکده دامپزشکی واحد علوم و تحقیقات 0 620 vetworld
دریاچه ارومیه تا ۴ سال دیگر نابود می‌شود 0 523 vetworld
امکانات دانشکده دامپزشکی ازاد گرمسار 0 638 vetworld
دانشکده دامپزشکی ازاد گرمسار 0 564 vetworld

اصول انتخاب و نگهداری سگ
نویسنده : علیرضاحاتمی

چه نوع سگی ازهمه بهتر است ؟ حیوانی ازنژاد خالص یا دورگه ؟

سگهای نژاد خالص :

هیچ تردیدی وجود ندارد که تنها مزیت واقعی سگهای نژاد خالص (به استثنای سه نژاد کاری کولی . اسپرینگراسپانیل . ولابرادور) ظاهرزیبای آنهاست . حقیقتا وانصافا شرمندگی آن بردوش آن دسته از پرورش دهندگان است که سگها را سالیان سال به خاطر قیافه و ظاهرآنها وبدون هیچ توجهی به خطرات ناشی ازجفتگیری پیوسته فامیلی تکثیر کرده اند .

 


 

 

 

 

 

 


روی هم رفته این پرورش دهندگان نه تنها هوش و ذکاوت سگها را نسبت به نژادهای مشابه آنها کاهش داده اند بلکه باعث ایجاد وابقای همیشگی ناهنجاریهای مادرزادی مانند دیسپلازی مفصل لگنی – رانی ، آب مروارید مادرزادی ، دررفتگی زانو ، آتروفی شبکیه وغیره شده اند .

لذا توصیه آن است که درخرید سگی ازنژاد خالص بسیاراحتیاط کنید . اگرتنها به یک حیوان خانگی نیازدارید و شناخته بودن نژاد آن برای شما کمتر اهمیت دارد ، شانس بهتری دارید که حیوانی تندرست وسرزنده و باهوش داشته باشید .

طولی نخواهد کشید که گروهی ازپرورش دهندگان آگاه با آمیخته گری انتخابی حیوانات بزرگتر و کوچکتر دست به تولید نژادهای جدیدی خواهند زد . آنها در این راستا تنها از الگوهایی پیروی خواهند نمود که پیش ازاین درگونه های دیگری ازحیوانات مانند اسب ، گاو ، گوسفند وخوک بطور پیوسته استفاده شده است . به عبارت دیگر سرزندگی وهوش نژادهای دورگه ویژگیهایی خواهند شد که بیشترین اهمیت را دارا هستند وبی گمان باید اینگونه باشد .

نژادهای دورگه

نژادهای دورگه درمقایسه با خویشان خالص خود برتریهای زیادی دارند . آنها معمولا عاری ازنقایص مادرزادی ، قویتر ، باهوشتر و بسیار مقاومتر نسبت به بیماریها ومعمولا دارای عمری طولانی ترهستند . به هرحال نژادهای دورگه ای که والدین مشخصی ندارند می توانند زشت وکودن باشد که توله دورگه ای را خریداری نمایید که پدرومادرش شناخته شده است .

خرید سگ ازفروشگاه سگ

بسیاری ازموسسات حمایت ازسگ کارهای عجیبی را به منظور یافتن پناهگاه برای سگهای آواره انجام می دهند . معمولا قیمت ناچیزی برای خرید اینگونه سگها مطالبه می شود . پیشنهاد من دراینجا این است که یک سگ بالغ بخرید مگر این که سگهای جوانتر توسط دکتردامپزشک معاینه شده باشند و علیه بیماریهای کشنده واکسینه شده باشند . یک سگ بالغ چنانچه سالم به نظربرسد به احتمال بسیارزیادی دربرابر دیستمپر و پارواویروس ایمن می باشد .

ممکن است چنین سگی به سرفه لانه ای مبتلا شود ولی این بیماری را می توان درمان کرد . اگرهمانگونه که درمورد بسیاری ازتوله های جوانتری که واکسن نخورده اند رخ می دهد پس ازخرید نشانه های پارواویروس ودپستمپر پدیدارشد ممکن است دوره شدید وطولانی بیماری به تلف شدن حیوان یا دستکم به یک دوره درمانی پرهزینه منجرشود .
پیشگیری ازبیماریها

پنج بیماری کشنده سگها را مبتلا می کنند وهرصاحب سگ آگاهی باید حیوان خودرا دراولین فرصت ممکن درمقابل آنها حفاظت کند . این بیماریها عبارتند از :

1 - دیستمپر سگ
2 - سخت شدن پنجه ها
3 - تورم کبد ویروسی
4 - یرقان لپتوسپیرایی
5 - عفونت پارواویروسی
6 - زخمهای دهان

این زخمها اساسا درسگهایی دیده می شود که ازدندانهای آنها غفلت شده است اگرچه ممکن است به طورمستقل نیز ایجاد شوند .

علل

1 - ساییدگی لثه ها وسطح درونی گونه ها توسط جرم دندانی که رشد زیادی کرده است . این متداولترین عامل است .

2 - فشاردندانهای آسیاب روی لبهای پایینی که بیشتردرسگهایی مانند اسپانیل – پیرنین مونتین- بلاد هوند .

تحت شرایط طبیعی بالانسی بین تخریب وبازسازی لایه اپی تلیال ناحیه (Crevicuiar groove) که حافظ تمامیت طبیعی غشاء پریودونتال می باشد وجود دارد . بیماریهای پریودونتال بدلیل تجمع پلاکهای غذایی درسطوح دندان ایجاد شده وشدت آنها مستقیما با مقداراین رسوبات مرتبط است .

تجمع این پلاک بوسیله رسوب یک اسید گلیکوپروتئین که ازبزاق ناشی می شود رخ می دهد . باکتریهای دهان به این غشاء چسبیده وتولید ماتریکسی ازپلی ساکارید - پروتئین می کنند که بوسیله مواد دیگری مانند سلولهای اپیتلیال مرده ، گویچه های سفید ، چربی ، کربوهیدرات ، مجموعه پلی ساکارید ، پروتئین ،کلسیم و فسفر این مجموعه تکمیل می گردد .

با تشکیل پلاک فلورباکتریایی تغییرمی کند درابتدا مقادیرزیادی کوکسیهای گرم مثبت وجود دارند اما وقتیکه پلاک کامل گشته وضخیم شد کوکسیهای گرم منفی غالب شده وافزایشی درباکتریهای بی هوازی ، اسپیروکتها وباکتریهای میله ای شکل متحرک دیده می شود .

این میکروارگانیزمها ایجاد زخم و اروزیون دراپیتلیوم ناحیه (Crevicular) کرده واین مسئله سبب ایجاد التهاب لثه درناحیه اطراف می گردد. تجمع وایجاد پلاک سبب خارج شدن (Crevicular groove) وکوتیکول مینا ازحالت طبیعی شده درنتیجه یک حفره پریودونتال ایجاد می شود .

ایجاد این حفره سبب تسریع درتجمع پلاک وایجاد محیط مناسب برای رشد باکتریهای گرم منفی بی هوازی می گردد . این تغییرات منجربه تحلیل رفتن لثه ها وجمع شدن غشاء پریودنتال می گردد . درنهایت این اتفاقات منجربه عفونت ریشه دندان ، تخریب استخوان آلوئول وازدست رفتن دندان می گردد .

درابتدا ممکن است دیدن پلاک بجز بوسیله رنگهایی که وجود پلاک را آشکارمی سازند (Erythrosin) مشکل باشد . اما این پلاکها با رسوب نمکهای کلسیم از بزاق مینرالیزه می شوند . محصول مینرالیزه شده یک رسوب تقریبا سفید ، زرد یا قهوه ای می باشد(Tartar , Calcuius) رسوبات بزرگ سبب تروما والتهاب لثه می گردند .

بنابراین بیماریهای پریودونتال یک سندرم پیشرونده بوده که با یک التهاب لثه(Gingivitis) آغازشده وبه یک پریودونیتت (perioutitis) و درصورت عدم زمان مناسب ازدست دادن دندان ختم می شود . دندانها ساختمانهای سخت تغییرشکل یافته اپیتلیالی هستند که دراستخوانهای فک بالا وپایین قرارگرفته اند .

سگ وگربه دارای دندانهای ساده (brachydont) می باشند . این دندانها دارای یک قسمت مرکزی ژلاتینی نرم بوده که بوسیله یک توده بزرگتری ازعاج (Dentine) پوشیده شده وخود عاج به نوبه خود بوسیله یک لایه بسیارسخت مینا پوشیده شده است . هردوجنس دربدو تولد فاقد دندان می باشند اما درسنین بین دو تا هشت هفتگی یکسری دندانهای شیری دردهان آنها شروع به رشد می کند .

بین سنین دو (درگربه سه) تا شش ماهگی دندانهای شیری ریخته ودندانهای دائمی رشد می کنند . این ترتیب ممکن است منجربه باقی ماندن دندانهای شیری درکناردندانهای دائمی گردد .

زمان بیرون آمدن دندان درنژادهای بزرگ سگ زودترمی باشد ولی حتی در نژادهای کوچک و تمامی گربه ها تاج دندانهای دائمی حداکثر درسن 12-10 ماهگی ظاهرمی شود.فرمول عادی دندانی درسگها وگربه ها بصورت زیر می باشد :

دندانهای لنایا درهر دو جنس دارای ریشه تکی هستند . درفک بالای سگها اولین دندان گونه ای دارای یک ریشه بوده ، دومین وسومین دارای دوریشه هستند ومابقی دارای سه ریشه هستند . درفک پایین اولین وآخرین دندان گونه ای دارای یک ریشه و بقیه دارای سه ریشه هستند چهارمین دندان آسیاب پیشین بالا و اولین دندان آسیاب پایین به عنوان دندانهای برنده(Carnasial) شناخته شده اند .

درگربه اولین دندان وچهارمین دندان گونه ای فک بالا دارای ریشه تکی هستند . دومین دندان دارای دو ریشه وسومین دندان گونه ای دارای سه ریشه هستند . درفک پایین گربه تمامی دندانهای گونه ای دارای دو ریشه هستند.

درهردوجنس سگ و گربه در بدو تولد فک پایین کوچکتر ازفک بالا می باشد . و تحت شرایط نرمال این ارتباط تغییرکرده وقوس فک پایین بالغ بزرگتر از قوس فک بالا می گردد .

به هرحال دندانهای فک بالا باید روی دندانهای فک پایین را درناحیه جانبی (Lateral) پوشانده و دندان نیش فک بالا هم درسگ و هم درگربه درقسمت پشت دندان نیش فک پایین قراربگیرد . این ترتیب قرارگرفتن دندانها در هر دو گونه سبب تسهیل در انجام عمل بریدن بخصوص بین دندانهای گونه ای می گردد .

درنژادهای براکیوسفال و دولیکوسفال تغییراتی ازاین وضعیت مشاهده می شود .


انگیزه های نگهداری سگ :

نگهداری وحمایت سگ درزندگی امروز به انواع واقسام مختلف مورد توجه قرارگرفته است . برخی اشخاص این حیوان را مونس ومصاحب خود ساخته و یا برای تفریح وتفنن نگهداری نموده و آنرا جزئی ازخانواده محسوب می نمایند و درموقع مسافرت یا مهاجرت سگ را نیزهمراه خود می برند .

نژادهای بخصوصی ازسگ که استعداد شکاردارند بعنوان سگهای شکاری به کمک دوستداران شکار شتافته و با بهره گیری ازحس بویائی قوی که ازویژگی های آنها می باشد درعملیات شکاریابی و یا پیدا کردن پرنده شکار شده در لابلای بوته های جنگلی یا در دریاچه ها و مردابها شکارچیان را یاری می نمایند .

بعضی اشخاص سگ را بعنوان محافظ وپاسبان منازل خود و به منظور در امان بودن ازسرقت ودستبرد نگهداری می کنند تا درموقع لزوم بتوانند با خیال آسوده و راحت به انجام امور خارج از منزل پرداخته و یا به گردش و مسافرت رفته و یا درهرحال درهنگام شب خواب آرامی داشته باشند .

سگهای پاسبان در پادگانها و پایگاههای نظامی نیز جهت محافظت و مراقبت مورد استفاده قرارمی گیرند . درپاره ای ازنژادها که ازقدرت بویائی وردیابی فوق العاده ای برخوردارهستند در واحدهای امنیتی و کشف مواد مخدرتحت آموزش خاص قرارگرفته و می توانند در جای خود کمکهای ذیقیمتی درکشف جنایات بعمل آورند .

همچنین بنا به دلایل متعدد انسان سگ را اهلی تربیت کرده است تا از قدرت خارق العاده و ویژگی های بارز و برجسته این حیوان که مظهرحق شناسی و وفاداری لقب گرفته است به نفع خود استفاده نماید .از این مسائل که بگذریم امروزه در موسسات پژوهشی پزشکی سگ بعنوان یک حیوان آزمایشی و تجربی کمک های ارزنده ای به توسعه و پیشرفت علوم وفنون پزشکی نموده و درواقع با از دست دادن زندگی خود خدمت بزرگی به تامین رفاه و آسایش بشر می نماید . نمونه بارز آنرا می توان درزمینه بیماریهای قلبی وعروش مشاهده کرد که تمامی پیشرفتی که در زمینه بیماریهای قلب درانسان صورت گرفته مرهون این حیوان با ارزش می باشد .

در اجتماعات امروزی سگ فقط یک حیوان خانگی نیست بلکه یار باوفای انسانهای تنها ، دوست صمیمی و عصای دست و راهنمای نابینایان ، همپای عاشقان شکار ، چوپان گله های گوسفند وگاو ، نگهبان ، نامه رسان ، همرزم سرباز در جبهه های جنگ و بالاخره شریک انسان درتمام ابعاد زندگی است .

سگ علاوه برتحقیقات پزشکی در مطالعات فضائی نیزمورد استفاده دانش امروزی است . اخیرا یک فیلسوف انگلیسی در وصف سگ گفته است : سگ به مثابه یک انسان افتخاری است .

مراقبت ازسگ

انتخاب یک سگ بالغ بعنوان حیوان خانگی مثل قمارکردن است چون ممکن است حیوان کاملا فرمانبردارباشد و تعالیم مربوط به زندگی درخانه را به خوبی یاد گرفته یا اینکه از اطاعت از شما سرباز زند . حیوان ممکن است قبلا آزاد بوده تا بطورخودسر به هرطرف بدود لذا مهارکردن چنین حیوانی مشکل است .

دراین موارد ممکن است شما صاحب حیوانی شده باشید که مالک قبلی آن بدلیل ناتوانی درنگهداری آن اقدام به فروش یا واگذاری آن کرده است . لذا شما قبل از خریداری یک سگ بالغ حتما با صاحب قبلی آن تماس بگیرید و از روحیات سگ سوالاتی بکنید . زیرا ممکن است سگ عادات بدی مانند دویدن دنبال وسایل نقلیه ، کشتن مرغ وخروس یا گازگرفتن مردم داشته باشد لذا باید فکرکنید که آیا قادربه نگهداری چنین حیوانی هستید یا نه . زیرا این ترحم به حیوان نیست که مدام ازخانه ای به خانه دیگرجابه جا شود .

اگرشما سگ سرکش و شروری دارید هرگزآنرا به شخصی که بدنبال سگ نگهبان می گردد ندهید و به قولی خودرا ازدست آن خلاص نکنید زیرا صاحب جدید آن هم مسلما بدنبال راهی برای خلاص شدن از آن می گردد .

سگهای بالغ نیزمانند توله سگها باید جعبه یا سبد مخصوص به خود داشته باشند که درجای ساکتی که درجریان هوا نباشد قرارگرفته باشد. ضمنا باید یاد بگیرند که تازمانی که به آنها اجازه ندهید که روی صندلی شما بنشیند چون ممکن است چسبیدن موهای آن به لباس شما برای شما امری عادی باشد ؛ اما برای مهمانهای شما قابل قبول نمی باشد چون سگهای بالغ مرحله جویدن را پشت سرگذاشته اند می توانید برای آنها یک سبد حصیری خریداری کنید یا اینکه ازیک جعبه چوبی مقاوم که یک طرف آن دیوارندارد استفاده کنید . همچنین می توانید ازسبدهای پلاستیکی استفاده نمایید . درهرصورت باید محل خواب به اندازه کافی بزرگ باشد تا حیوان درآن احساس آرامش کند .

درکف محل خواب حیوان می توانید ازیک پتو بعنوان زیراندازاستفاده کنید . خوب است که بخاطرداشته باشید که تخم انگلهای خارجی اغلب داخل این پتو پنهان می شوند . لذا بهتر است آنرا بطورمنظم بشویید .

اگرسگ شما درداخل لانه ای درحیاط زندگی می کند باید مطمئن باشید که لانه مزبورگرم بوده وهوا به آن نفوذ نمی کند . لانه مورد نظرباید ازچوب ساخته شده وکمی اززمین بالاترباشد تا رطوبت به آن نفوذ نکند . ضمنا درجهت کوران هوا نیز نباشد. مگر در مواقعی که هوا خیلی خوب است . لانه سگ را باید درخانه یا گاراژ یا انباری قراردهید .

اگرلانه سگ دائمی است و حیوان باید درطول سال درآن زندگی کند باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا حیوان درآن کاملا احساس راحتی کند . ارتفاع آن هم باید به حدی باشد که حیوان بتواند براحتی درآن بایستد . لانه مزبور باید درگوشه ای ازباغ که ازسرما ، باد ونورخورشید محفوظ باشد قرارداده شود . هر روز باید مدفوع موجود درلانه تخلیه شود تا باعث آلودگی انگلی نشود . ضمنا کف لانه باید بوسیله یک ماده ضدعفونی کننده شستشو شود .محل خواب حیوان نیزباید حداقل هفته ای یکبارشسته شود .تمرین وبازی

نوع پوشش میزان رسیدگی موی بلند همراه با پوشش عمقی موی ابریشمی مجعد غیرافشان صاف سیمی حمام کردن دربهاروپائیز ، برس کردن وشانه کردن مو به جلووسپس عقب ، شانه کردن پوشش عمقی برس زدن وشستشوی زود به زود ، هرسه ماه یکبار موها را کوتاه کنید . هر6تا 8 هفته موها را کوتاه کنید وحیوان را حمام بدهید .

هر دو روز یکبار قسمتهای کوتاه را برس بزنید . قبل ازبرس زدن نواحی بلندتر را شانه بزنید . بطورمنظم شانه بزنید یا ازبرس سیمی(مویی) استفاده کنید. یا ازHound glove بطورمنظم استفاده نمایید .

بطورمنظم شانه بزنید . هرسه تا چهارماه موهای حیوان را کوتاه کنید وحیوان را حمام ببرید یا هر6 تا 8 هفته موهای حیوان را کوتاه نمایید .

دراینجا یک برنامه کلی برای شانه زدن انواع سگها آورده می شود. اگرچه شما ملزم به انجام تمامی مراحل درهرمرحله شانه زدن نیستید اما ترتیب درست برای کسب بهترین نتیجه را به شما آموزش می دهد .

1 - ازیک شانه دندانه باز برای جداکردن موها وازبین بردن گره ها استفاده کنید .

2 - ازیک شانه نرم برای شانه کردن موهای زیرچانه ، دم وپشت گوشها استفاده کنید .

3 - به میزان لازم موها را درجهت خواب آنها برس بزنید .

4 - موهای اضافی را با قیچی کوتاه کنید .

5 - موهای اطراف چشم . اندام تناسلی ومقعد را نیزکوتاه کنید .

6 - سگ را به روش صحیح بشوئید .

7 - به منظورصاف کردن موها تمام بدن را بخوبی برس بزنید .

ابزارلازم جهت شانه کردن :

حداقل هرسگ به شانه وبرس مخصوص به خود نیازدارد . برس ها به انواع مویی Carder , hound gloves تقسیم می شوند . همچنین شما جهت کوتاه کردن موهای سگ به قیچی نیازدارید . ماشین های برقی نیزجهت کوتاه کردن موها مورد استفاده قرار می گیرند که البته باید این کار توسط افراد با تجربه انجام شود . جهت جلوگیری از زنگ زدن این ابزار آنها را دور از رطوبت نگهداری نمایید.

بعد ازاتمام هرجلسه ابزار مزبور را تمیزکنید وپس ازروغن کاری درجای خود قراردهید .

 

 

 استفاده ازشانه

شانه ها شامل انواع فلزی وپلاستیکی می باشند . دندانه شانه پلاستیکی اغلب شکسته می شود یا اینکه حیوان آن را می جود . درهردو مورد نوک وکناره دندانه ها باید گرد باشد تا به مویا پوست آسیبی نزند .

تمامی سگها به شانه های دندانه بازکه فاصله دندانه های آن حدود 2میلی متر باشد نیازدارند . سگهایی که موهای نرم دارند یا نژادهایی که موهایشان مستعد توده شدن می باشند نیز باید شانه دندانه نزدیک داشته باشند .

روش استفاده ازشانه

1 - شانه دندانه باز را به عمق موها وارد کنید وسعی کنید بوسیله آن گره ها و توده های تشکیل شده بخصوص درپوشش خارجی را ازبین ببرید .

2 - ازیک شانه دندانه نزدیک جهت جدا کردن موهای پوشش زیرین و خارج کردن موهای مرده ای که اتصال محکمی ندارند استفاده کنید . هرگزخیلی محکم شانه را نکشید زیرا باعث ناراحتی سگ می گردد .

3 - اگرشما با هرگونه گره ای در موها مواجه شدید شانه را دربیاورید و با استفاده ازشانه دندانه باز یا انگشتانتان گره را بازکنید .[/font">

استفاده ازبرس مویی

برس مویی وسیله ای است که جهت تیمارکردن روتین حیوان مورد استفاده قرارمی گیرد . پس ازشانه کردن بخصوص در نژادهای موبلند جهت تیمار نهایی بسیارمفید می باشد . همچنین پس ازورزش و دویدن حیوان جهت تیمار سریع حیوان قابل استفاده است . همیشه دندانه ها باید به اندازه کافی بلند باشند تا از میان موها به پوست حیوان برسند . برس هایی که دارای موهای کوتاه ومتراکم هستند برای نژادهای مو کوتاه بسیارمناسب می باشند .

جهت برس زدن سگهایی که دارای موهای صاف می باشند سعی کنید که موها را درجهت خواب آنها ازسربه طرف دم برس بزنید . اگرسگ دارای موهای بلند است شما به برسی که دندانه های بلند وبا فاصله ای دارد نیازدارید . آرایشگرهای حرفه ای دراستفاده از برس هایی که موهای آنها مصنوعی (سنتتیک) است با احتیاط رفتارمی نمایند زیرا عقیده دارند که آنها الکتریسته ساکن بیشتری تولید می کنند و باعث شکستگی موها می گردند .

لذا تا حدامکان ازبرس های مویی طبیعی استفاده کنید . برس زدن یک سگ موبلنددر سگهای موبلند و نژادهایی که موی آنها از بدنشان آویزان است برس را وارد موها کنید وکمی آنرا درخلاف جهت رشد موها بچرخانید . درحین این کار تکانهای کوچکی نیزبه برس بدهید . بخاطر داشته باشید که هرگز کل موها را در خلاف جهت خواب آنها برس نزنید زیرا باعث ضعیف شدن یا شکستگی موها می گردد .

برس زدن سگهایی که موهای متوسط دارند :

درسگهایی که موهای متوسط دارند (مثل لابرادور) توجه خاصی به اندام های خلفی بکنید زیرا دراین سگها موهای محافظ درپوشش بدن به اندازه ای بلند و محکم است که پس ازمرگ هم باقی می مانند . لذا حرک سگ یا لیس زدن باعث حرکت این موها بطرف اندام های خلفی وتشکیل توده های متراکم می گردد .

استفاده ازCarder نوعی برس سیمی است که درآن برروی صفحه ای مستطیلی دندانه های سیمی کوتاه وخمیده ای وجود دارد . عمل Carder خارج کردن موهای پوشش زیرین درنژادهای موکوتاه می باشد . روش استفاده ازآن مانند سگهای موبلند است .

دندانه ها با به آرامی به طرف پوست وارد کنید وسپس Carder را بطرف سطح حرکت دهید .استفاده ازhound glove Hound glove جهت تیمارکردن سگهای موکوتاه بخصوص سگهای شکاری جهت جلادادن به پوشش خارجی و خارج کردن موهای مرده بسیارمفید می باشد . اینها دارای برجستگی های سیمی یا پلاستیکی می باشند و شما می توانید مثل دستکش آنها را بپوشید . این دستکش ها درسگهایی که پوشش بدن آنها بلندتر از سگهای لابرادوراست موثرنمی باشد .

 

 حمام کردن واقدامات آرایشی

پاسخ مشخصی درمورد این سوال که چند وقت یکبار باید یک سگ را حمام کرد وجود ندارد . سگی که کثیف است و بو می دهد نیاز به حمام دارد ولی کثیفی جزئی را می توان پس ازخشک شدن بوسیله برس زدن برطرف کرد .

اکثرسگها به حمام بیشتری درفصل تابستان نیازدارند . برخی ازسگها نیازبه حمام ماهانه وبعضی بیشتر از این نیازدارند اما شستشوی بیش ازحد باعث کم شدن چربی های طبیعی سطح پوست شده و پوست حالت خشکی و خشنی به خود می گیرد و شفافیت و درخشندگی موها کمترمی شود .

همیشه قبل ازحمام کردن سگ آنرا بخوبی تیمارنمایید وگرنه باعث تشکیل توده ها وگره های بیشتری خواهید شد . هرگزاز پاک کننده های قوی یا صابون های قلیایی قوی استفاده نکنید ؛ زیرا پوست سگها حساس است . شما می توانید ازشامپوهای مخصوص سگ یا شامپوی بچه استفاده کنید .

آب مورد استفاده باید ولرم باشد . شما می توانید از وان حمام خود نیزاستفاده کنید ، ولی باید آنرا بخوبی بشویید . وان حمام بچه برای شستشوی سگهای کوچک مفید می باشد. می توان ازشامپوی خشک نیزجهت تمیزکردن سریع سگها استفاده کرد اما جهت استفاده در سگهای کثیف مناسب نمی باشد .

روش حمام کردن

1 - فردی را به عنوان کمک انتخاب کنید وازاو بخواهید تا حیوان را موقع شستشو محکم نگه دارد . قلاده حیوان را بازکنید وآنرا درداخل وان قراردهید . ازیک دوش دستی جهت پاشیدن آب روی پشت و اطراف بدن حیوان استفاده کنید .

2 - مقداری شامپو روی پشت حیوان بریزید و آنرا به همه جای بدن حیوان تا پائین پاها بمالید سپس سرحیوان را بشوئید . مراقب باشید که شامپو به داخل چشم سگ نرود . درهنگام شستشو سعی کنید از پنبه یا پارچه کتانی که آن را بوسیله روغن های معدنی نظیرپارافین یا گلیسیرین آغشته گردیده درگوش استفاده کنید وآن را قبل ازاستحمام در داخل مجرای گوش حیوان قراردهید تا از نفوذ آب به داخل مجرای گوش جلوگیری شود .

وقتی سر سگ خیس می شود اغلب سگ سرخود را به اطراف تکان می دهد و آب را به اطراف پخش می کند .

3 - حال حیوان را بطورکامل با آب بشوئید . ازسرشروع کنید به سمت عقب ادامه دهید . آب بدن حیوان را بخوبی خشک کنید . درتابستان دویدن حیوان در هوای آزاد و سپس برس زدن آن برای بسیاری ازسگها کفایت می کند اما سگهای موبلند باید با حوله خشک شوند .

4 - درزمستان حیوان را باحوله بخوبی خشک کنید ودرجای گرم نگه دارید وگرنه حیوان سرما می خورد . می توانید ازسشوارهم برای خشک کردن حیوان استفاده کنید اما باید ابتدا حیوان را عادت دهید تا ازصدا وگرمای آن نترسد . سشوار را خیلی نزدیک بدن حیوان نگیرید . طرزبرخورد با گره ها و توده های موگره های کوچک را می توان با استفاده ازشانه دندانه بازازبین برد .

درابتدا باید با استفاده از شانه دندانه باز وسپس با شانه نرم آنها راشانه کرد . گره های بزرگ را به این طریق نمی توان ازبین برد بلکه ابتدا باید یک شانه را به زیرگره وارد کنید و سپس موی بالای شانه را بالاگرفته بوسیله قیچی کوتاه نمایید .

 

 مراقبت خاص ازسگهای موبلند

اگرشما Carder , hound gloves و برسهای موکوتاه درسگهای موبلند استفاده کنید قادربه تیمارکردن مناسب حیوان نیستید . اگرچه ظاهر حیوان بسیارمناسب بوده وپوشش خارجی آن صاف است ولی بدلیل نرسیدن نوک دندانه های برس به لایه زیرین گره های متراکمی در آن ایجاد می شود که تنها راه چاره کوتاه کردن مو وقیچی کردن گره هاست که هم برای شما دربرگیرنده صرف وقت و هزینه است و هم حیوان را ناراحت می کند . زیرا گاهی مواقع لازم است که زیربیهوشی این کارانجام شود . خصوصا درسگی مثل سگ افغان که 18 ماه طول می کشد تا ظاهرحیوان به حالت اولش برگردد این امربسیارناراحت کننده می باشد . لذا هرگز تیمارکردن سگ مو بلند خود را فراموش نکنید و مطمئن شوید که از تکنیک و ابزارمناسب استفاده می کنید .

کوتاه کردن ناخن ها

سگهایی که درمحیط روستایی و درفضای باززندگی می کنند بدلیل حرکت برروی زمین سخت نیاز به کوتاه کردن ناخن ندارند زیرا بطورطبیعی ناخن آنها درتماس با زمین سائیده می شود . ولی سگهایی که درخانه زندگی می کنند باید بطورمرتب ناخن هایشان کوتاه شود زیرا درغیراینصورت ممکن است ناخن آنها وارد گوشت شده وبسیاردردناک شود . لازم است به خاطرداشته باشید که بافت زیرناخن سگها بسیارحساس است لذا تنها بافت شاخی ناخن باید کوتاه شود .

جهت این کار ، تنها ازناخنگیرهای مخصوص استفاده کنید که متداولترین آنها ناخنگیر گیوتینی است . هرگز از قیچی و امثال آن استفاده نکنید زیرا این کارباعث رشته رشته شدن بقیه ناخن ودردناکی آن می گردد . درسگهایی که ناخنشان سفید رنگ است محل برش جلوی بافت صورتی زیرناخن است .

درسگهایی که ناخنهای تیره رنگ دارند تشخیص این محل مشکل است لذا تنها قسمت جلوی ناخن که به عقب انحناء دارد را کوتاه کنید . کوتاه کردن بیش ازحد موجب درد و خونریزی قابل توجهی خواهد شد . وقتی ناخنها را کوتاه می کنید ازکوتاه کردن ناخن انگشت پنجم نباید غفلت کنید . این انگشت درسطح داخل پا قراردارد .

گاهی این انگشت تنها درپاهای جلو وجود دارد اما دربعضی موارد در پاهای عقب هم دیده می شود . برخی از پرورش دهندگان سگ در همان روزهای اول این انگشت را قطع می کنند ، زیرا این انگشت اغلب بزرگ شده ومستعد شکستگی می باشد که بسیاردردناک خواهد بود .

گوشها

گوشهای هرسگی را می بایست بطورماهیانه تمیزکرد و چنانچه سگ مستعد به بیماریهای گوش باشد این عمل می بایست درفواصل کمتری صورت پذیرد . برای این کارانگشت خود را درحالی که یک پارچه نرم مرطوب یا پنبه مرطوبی به دورآن پیچیده شده وارد گوش نموده وبا چرخاندن آن درداخل گوش را تمیزنمائید . تنها تمیزنمودن قسمتهایی ازداخل گوش که قابل دیدن می باشد کافی است .

همچنین برای این کارمی توان ازگوش پاکن های اطفال نیزبهره گرفت . ضرورتی ندارد که تمام اجسام مومی داخل گوش خارج شوند . زیرا این اجسام به طورطبیعی دارای عملکرد محافظت کننده ای نیزهستند . دربرخورد با گوش درد ویا چرکی شدن گوش بهتر است که با دامپزشک خود مشورت نمائید . چرا که دراین حال بیماربه مداوا ودرمان نیازدارد .

گوش برخی ازسگها دارای دسته موهای زیادی است که مانع جریان هوا به داخل گوش شده وزمینه سازعفونتهای گوش می شوند . دراین حال با نظرخواهی از دامپزشک به وسیله انگشت یا موچینهای زنانه تنها موهایی که به راحتی کنده می شوند را ازداخل گوش خارج سازید .زخمهایی که درنوک گوش دیده می شوند ناشی ازگزش حشرات بخصوص مگسها هستند . دراین صورت ابتدا آنها را با آب وصابون شسته وسپس با کمی پماد محافظت کننده وباند تمیزپانسمان نمائید . با سمپاشی جایگاه یا به روش مقتضی باید جمعیت حشرات را به حداقل کاهش داد .

چشمها

همواره درموقع شستشو واصلاح بدن سگ باید مراقبت نمود که هیچ نوع اجسام تحریک کننده وارد چشمها نشوند . همچنین درنژادهایی که چشمهای بزرگ وبیرون زده ای دارند باید دقت نمود که موهای بلند اطراف باعث خراشیدگی وآسیب دیدگی چشم نشوند . تحریکات مداومی که ازسوی این موها برسطح چشم وارد می شود می تواند باعث عفونتهای مزمن گردد .

این قبیل سگها اغلب دارای چشمهایی قرمز وترشح مختصری درگوشه آن هستند . برای رفع ترشحات می توان چشم را به آرامی وبه وسیله یک تکه پنبه آغشته با آب جوشیده سرد شده ویا چای کمرنگ سرد شده شستشو داد . درموارد شدید که می تواند ناشی از ورود اجسام خارجی برگشتگی پلکها و سایر بیماریها باشد مشورت با دامپزشک ضرورت می یابد . دندانهابا آنکه شیرینی از اجزاء غذائی سگها به حساب نمی آید اما بدین معنا نیست که سگها ازمشکلات دندان درامان هستند . سگها دقیقا نظیرانسان به پلاک وجرم دندان مبتلا می گردند . این اجرام باعث بیماری پریودونتال (بیماری لثه) می شوند . این بیماری دردناک است وباعث افتادن دندان می گردد .

جرم دندانی به صورت رسوبات نرم یا سفت به رنگ زرد مایل به قهوه ای یا خاکستری کمرنگ برروی دندان دیده می شوند و آنها را نمی توان با مسواک کردن یا ناخن کشیدن از سطح دندان جدا ساخت ودرواقع می بایست توسط یک دامپزشک وابزارهای خاص از روی دندانها برداشته شوند .

جرم دندانی درابتدا به صورت پلاک ظاهرمی شود . پلاکها درواقع اجسام نرم سفیدرنگ یا زردی هستند که به راحتی و با اقدامات داخل منزل برطرف می شوند . این اقدام ازبسیاری مشکلات خطرناک پیشگیری می نماید . شاید عملی ترین روشی که درکشورما کاربرد داشته باشد و به وسیله بسیاری ازدامپزشکان توصیه می گردد این است که در تغذیه سگ ازغذاهای خشک و استخوان بهره گرفته شود که درحین جویدن آنها دندانها نیزتمیزگردند .

البته درخارج ازکشور بیسکویت های مخصوصی ساخته شده که همین عمل را انجام می دهد . همچنین بهره گیری از مسواک و خمیردندانهای مخصوص نیزتوصیه شده است که کاربرد آن به ارتباط نزدیک و دوطرفه صاحب سگ و سگ و همچنین تحمل و همکاری حیوان بستگی دارد .علیرغم تمام این تلاشها چنانچه لثه دچار خونریزی شود یا قرمزبه نظرآید یا برروی دندان پیشروی نماید حتما با دامپزشک خود مشورت نمائید .

 

 تمامی سگها به جویدن نیازمندند

توله ها و سگهای جوان در مدتی که دندانها و فکهای آنها در حال توسعه هستند به چیزهای مقاوم وسختی برای جویدن نیازدارند . این تکامل و توسعه شامل افتادن دندانهای شیری و تحریک رشد دندانهای اصلی که در زیر دندانهای شیری قرارگرفته اند کمک به خارج شدن دندان اصلی از لثه تکامل فکها و محکم قرارگرفتن دندان اصلی درفکها می شود . سگهای بالغ نیزبه جویدن تمایل دارند که علل آن شامل تمیزساختن دندانها ، ماساژدادن لثه ، فعال نگه داشتن فکها وهمچنین نیازبه تخلیه شرارت وخشونتهای داخلی می باشد .

پوسیدگی های دندان آنچنان که دندانهای انسان را مبتلا می سازد درسگها شایع نیست . اما تشکیل جرمهای دندانی که برروی دندان سگها بخصوص درمرزبین دندان با لثه تجمع می یابد از سرعت بیشتری نسبت به انسان برخورداراست .

این رسوبها چنانچه برداشته نشوند شروع به تحریک نموده و متعاقبا عفونی می گردند . در پی آن مینای دندان دستخوش فرسایش و تضعیف گشته و نهایتا تخریب ریشه دندان را به دنبال خواهد داشت . لذا توجه به این امربسیارحائز اهمیت است که جهت حفظ بهداشت دهان و دندان به صورت دوره ای به دامپزشک مراجعه شود .تکامل دندان وفک به طورنرمال یک سال ویا بیشترادامه می یابد .

این امربه نژاد سگ ، فعالیتهای جوشی آن ، میزان مصرف کلسیم و سایرفاکتورهای شناخته شده یا شناخته نشده ارتباط دارد . وقوع بیماریها نظیردیستمپر می توانند در بعضی موارد رشد دندان و فک را متوقف سازند .حال روشن شد که چرا سگها بخصوص توله ها وسگهای جوان زمانی که وسایل جویدنی مورد نیازشان ازسوی صاحبانشان تامین نمی شود وسایل (احتمالا) با ارزش داخل خانه را با جویدنهای خود خراب ومستهلک می سازند . بنابراین با قراردادن یک وسیله جویدنی برای سگ وسایل خانه را از تخریب حفظ کنید و ازسوی دیگرتکامل مناسب دندانها و فکها را بیمه نمائید .

به عبارت دیگر زمانی که غریزه به اومی گوید "بجو" واقعا چیز مناسبی برای جویدن در اختیارداشته باشد . ازسوی دیگر آن چیزی که شما برای جویدن سگ در نظرمی گیرید باید از دیدگاه وی نیز قابل قبول باشد . نکته بسیار حائز اهمیت دیگر این است که سگها را باید از جویدن هر چیزی منع کرد . زیرا آنها می توانند اجسام را خرد کنند و یا اشیاء غیرقابل هضم را ببلعند .

تکه های تیز نظیر قطعاتی از استخوان که توسط سگ خورده شده و بلعیده شده باشد ممکن است باعث سوراخ شدگی دستگاه گوارش و تلف شدن دام گردد.

اشیاء غیرقابل هضمی که می توانند به صورت قطعه قطعه درآیند نظیراسباب بازیهای کائوچویی یا پلاستیکهای ظریف اغلب به دندان گرفته شده وبلعیده می گردند . این اجسام اگربا استفراغ خارج نشوند می توانند باعث انسداد دستگاه گوارش گردند ؛ که در این حال باعث مرگ دلخراشی خواهد شد مگرآنکه یک جراحی سریع بر روی دام صورت پذیرد .

استخوانهای طبیعی برای جویدن

استخوانهای طویل بلند بطوریکه 10 الی 20 سانتیمترطول داشته باشند نیازهای دندانی سگ را تامین می سازند . اما جویدن مداوم استخوانهای بسیار سخت به مرور زمان باعث سائیدگی دندانها خواهد شد . استخوانهای طبیعی بسیار صیقل دهنده هستند و بایستی کمتر مورد استفاده قرارگیرند . شما شاید وسوسه شوید که استخوانهای کوچکتر و ظریفتری در اختیار توله قراردهید و او نتواند که این استخوان را خرد کند اما باید دانست که توله نیز رشد می کند و قدرت فک آن نیز به تدریج افزایش می یابد .

منظورآن است که یک سگ درحال رشد بالاخره روزی قادربه شکستن و خرد کردن استخوانهای کوچک خواهد شد قطعاتی از آن را خواهد خورد و قبل از آن که بفهمید که چه کار اشتباهی رخ داده است خواهد مرد . بسیاری ازمردم به اشتباه فکرمی کنند که دندان سگهای آنها نیز مشابه گوشتخواران وحشی یا سگهای قدیمی است . دندان حیوانات وحشی گوشتخوار و یا دندانهایی که درفسیل موجودات کهن شبیه به سگ یافت شده اند کلفت تر بوده و قاعده بسیار قویتری نسبت به سگهای امروزی دارند .

تمام استخوانهای طبیعی سخت به شدت صیقل دهنده و فرساینده هستند . اگر سگ شما خیلی مشتاق جویدن است استخوانهای طبیعی به سرعت باعث سائیدگی دندانهای او خواهد شد . دندانهایی که به شدت سائیده گشته اند معمولا دردناک می شوند . هیچگاه کفش کهنه خود را برای جویدن در اختیارسگ قرار ندهید حتی اگرتمام میخها وقسمتهای فلزی آن را هم کنده باشید .

بخصوص پاشنه های چرمی بسیارخطرناک هستند زیرا سگ با جویدنهای خود آن را تکه تکه نموده و خواهد بلعید و به عوارض انسداد روده مبتلا خواهد گردید . بعلاوه اگر در داخل این قطعات چرمی قطعات فلزی یا میخی وجود داشته باشد که شما آن را ندیده اید باعث صدمه دیدگی و یا سوراخ شدن و پارگی روده ها خواهد شد . همواره این احتمال نیز وجود دارد که سگ بین کفشهای کهنه و نو تفاوتی قائل نشود و کفشهای خوب شما را به دندان گرفته و ازبین ببرد .

تولید مثل

تولید مثل و تولد سگهای جدید را نباید با سهل انگاری توام نمود . به دنیا آمدن سگهای ناخواسته می تواند مشکلات متعددی را ایجاد کند و همواره قبل از بوجود آمدن آنها می بایست در مورد آنها تصمیم گیری کرد و اصولا تعیین نمود که آیا نیازی به حضوراین سگها خواهد بود یا نه .

مراقبت ازدندان ها

دندانهای سگ بطور مداوم باید مورد معاینه قرار گیرند . درصورتی که سگ اجازه می دهد باید دندان های حیوان را تمیزکرد . اگرحیوان علاقه به گاز زدن استخوان یا چوب داشته باشد گاهی مواقع در هنگام معاینه تکه هایی ازآنها لای دندان حیوان دیده می شود . درسگها پوسیدگی دندان به خاطر مصرف کمترکربوهیدرات وph قلیایی بزاق کمتر رخ می دهد .

دربیشتر اوقات خصوصا در سنین بالا و در سگهایی که از جیره غذایی نرم مثل گوشت یا غذاهای کنسروی استفاده می کنند سطح داخلی وخارجی دندان جرم می گیرد که باید در صورت نیاز جرم گیری شود . درصورتی که سگ آرام باشد بصورت روزانه ذرات مواد غذایی باقی مانده را با مسواک پاک نمایید ولی در غیر اینصورت با دامپزشک مشورت نمایید .

اگر این ذرات پاک نشود تشکیل پلاکهای دندانی را می دهد که خود موجب بیماری لثه می شود . این بیماری خطرناک است و باعث لق شدن و افتادن دندان می گردد . جرم دندانی بصورت رسوبات نرم یا سفت به رنگ زرد مایل به قهوه ای یا خاکستری کمرنگ برروی دندان دیده می شود وآنها را نمی توان با مسواک کردن یا ناخن کشیدن ازسطح دندان جدا ساخت. درواقع باید توسط دامپزشک ازسطح دندان پاک شوند.بهتر است هر3 تا 6 ماه یک باردندان های سگ توسط دامپزشک جرم گیری شوند وگرنه تجمع جرم درسطح خارجی دندان محیط را برای ایجاد عفونت دهان و لثه آماده می نماید و اغلب دراین گونه سگها بوی بدی دهان بعلت نفوذ عفونت در لثه های سگ از دور استشمام می شود . جرم دندان در ابتدا بصورت پلاک ظاهر می شود و درعرض 7-2 روز سنگها یا جرم های دندانی را تشکیل می دهند .

پلاکها در واقع اجسام نرم سفیدرنگ یا زردی هستند که به راحتی با اقدامات داخل منزل برطرف می شوند . جهت تمیزکردن مداوم دندانها می توانید از تکه ای پارچه کتانی که در پودرهای مخصوص جرم گیری( درطب انسانی جهت افراد سیگاری پودرهای جرم گیری مخصوصی وجود دارد که برای حیوان نیزقابل استفاده است) دندان خیس خورده یا با کمی جوش شیرین آغشته شده استفاده کنید .

ابتدا سطح دندان ها را بوسیله آنها بمالید ، سپس با آب بخوبی شستشودهید . سگها در ابتدا کمی مخالفت می کنند اما بعد از مدتی به آن عادت خواهند کرد . پاداش شما هم ازاین کار داشتن سگی با دندان های تمیز و دهانی خوشبو است . هرگز از مسواک سخت برای تمیزکردن دندان حیوان استفاده نکنید زیرا در صورت حرکت ناگهانی حیوان باعث جراحت لثه آن می گردد .برچسب ها : اصول نگهداری سگ , اصول انتخاب سگ , خرید سگ ,

دسته بندی : اصول انتخاب و نگهداری
06 / 06 / 1391 | 13:12

مطالب مربوط

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

shgh

sfdf


تبلیغات حمایتی
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز

اطلاعات
آمار کاربران
افراد آنلاین : 1
اعضای آنلاین : 0
تعداد اعضا : 115

عضو شوید
ارسال کلمه عبور

آمار مطالب
کل مطالب : 94
کل نظرات : 68

آمار بازدید
بازدید امروز : 57 نفر
باردید دیروز : 5 نفر
بازدید هفته : 62 نفر
بازدید ماه : 170 نفر
بازدید سال : 170 نفر
بازدید کلی : 9,996 نفر

عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

لینکدونی

امکانات
آپلود عکس,آپلود فایل,آپلود زیپ,آپلود رایگان با لینک مستقیم | پی 30 آپ ...............

آرشیو مطالب

مطالب گذشته

تبلیغات سایت تاریخ : جمعه 14 مهر 1391

تالار گفتگوی تخصصی وت پارس تاریخ : دوشنبه 14 مرداد 1392

بازگشایی مجدد وت پارس و معرفی امکانات جدید آن تاریخ : جمعه 11 مرداد 1392

اطلاعیه تاریخ : شنبه 25 خرداد 1392

دانلود کتاب Veterinary Immunology - 9th Edition تاریخ : یکشنبه 25 فروردین 1392

صفحه اصلي | تالار گفتمان | ثبت نام در انجمن | تماس با ما
سایت و انجمن تخصصی دنیای دامپزشکی

Design: Themes.rozblog.com

تمامی حقوق مطالب، تصاویر و طرح قالب برای سایت و انجمن تخصصی دنیای دامپزشکی محفوظ است، نقل و استفاده از آنها در سایت ها و نشریات تنها با ذکر منبع مجاز میباشد

Powered By rozblog and Hosted By Rozblog.com