close
تبلیغات در اینترنت
تغذیه خرگوش

تغذیه خرگوش

کاربر مهمان، خوش آمديد ! ( ورود - عضويت ) سلام به سایت سایت و انجمن تخصصی دنیای دامپزشکی خوش آمدید !

چهارشنبه 03 بهمن 1397

منوی اصلی
منوی اصلی
صفحه اول
تالار گفتمان

آرشيوی مطالب
نقشه سایت
درباره ی ما
ایمیل مدیریت
ارتباط با ماموضوعات
دامپزشکی
معرفی [1]
سوگند نامه حرفه دامپزشکی [1]
سگ
معرفی نژاد [0]
نکات مهم [11]
اصول انتخاب و نگهداری [2]
اصول تربیت سگ [5]
بیماری ها [2]
گروه خونی [1]
گربه
نکات مهم [12]
بیماری ها [2]
گروه خونی [1]
خرگوش
نکات مهم [2]
تغذیه [1]
بیماری ها [1]
همستر
نکات مهم [1]
تغذیه [1]
خوکچه هندی
معرفی [1]
اصول انتخواب و نگهداری [0]
تغذیه [1]
بیماری ها [0]
لاک پشت
نکات مهم [1]
اسب
نکات مهم [1]
گروه خونی [1]
بیماری ها [0]
گاو
معرفی نژاد [1]
گروه خونی [0]
بیماری ها [2]
گوسفند
معرفی نژاد [0]
اصول پرورش [0]
بیماری ها [0]
پرندگان
اطلاعات جامع [4]
اصول پرورش [0]
بیماری ها [2]
آبزیان
اطلاعات ماهیان اکواریومی [1]
بیماری ها [0]
مطالب دیگر
مطالب دیگر مربوط به دامپزشکی [32]
تشریح موش [1]
اطلاعاتی درباره ی عقرب ها [1]
حقوق حیوانات [1]
تفاوت حیوانات با انسان ها [1]
جملات بزرگان درباره ی حیوانات [1]

پربازدیدترین مطالب
اسامی سگ و گربه بازدید : 2099

پشتیبانی

لینک دوستان
آخرین مطالب ارسال شده
ارسال لینک

نویسندگان
آخرین ارسال های تالار گفتمان
عنوان پاسخ بازدید توسط
دانلود کتاب Genetics 2 781 majidfarm
دانلود کتاب color atlas of veterinary anatomy 1 746 kimi
مدیریت محترم vetworld 0 792 teambuzz
40 درصد مرغ در سالن‌ها باقی مانده است 0 931 vetworld
افزایش تولید و صادرات 20 هزار تنی شیر خشک تا پایان امسال 0 878 vetworld
نجات صدها لاک پشت در فرودگاه 0 864 vetworld
نخستین همایش ملیˈماهی شناسیˈ در اصفهان برگزار می شود 0 871 vetworld
بيست وچهارمين شماره ازمجله تخصصي آسيب شناسي درمانگاهي دامپزشكي دانشگاه آزاد تبریز 0 915 vetworld
معرفی داروی بتانکول در دامپزشکی 0 995 vetworld
ماهی قرمز‌هایمان را کجا ببریم؟ 0 724 vetworld
توصيه هاي رييس سازمان محيط زيست براي محافظت از طبيعت در سيزدهم نوروز 0 673 mahya
معرفی داروی بنزپریل در دامپزشکی 0 616 vetworld
دانشکده دامپزشکی ازاد سنندج 0 672 vetworld
امکانات دانشکده دامپزشکی واحد علوم و تحقیقات 0 652 vetworld
دانشکده دامپزشکی واحد علوم و تحقیقات 0 620 vetworld
دریاچه ارومیه تا ۴ سال دیگر نابود می‌شود 0 523 vetworld
امکانات دانشکده دامپزشکی ازاد گرمسار 0 638 vetworld
دانشکده دامپزشکی ازاد گرمسار 0 564 vetworld

تغذیه خرگوش
نویسنده : علیرضاحاتمی

تغذيه خرگوش

دستگاه گوارش خرگوش براي مصرف مواد خشبي و غذاهايي با منشأ گياهي شكل گرفته است. تكميل و كارا شدن اين دستگاه تقريبآ در سن 9 هفتگي صورت مي‌گيرد. سكوم و كولون حدود 5 ـ 3 هفتگي همزمان با تغيير نوع غذا (از شير به مواد جامد) شروع به رشد و نمو مي‌كنند.

تغذيه خرگوش

دستگاه گوارش خرگوش براي مصرف مواد خشبي و غذاهايي با منشأ گياهي شكل گرفته است. تكميل و كارا شدن اين دستگاه تقريبآ در سن 9 هفتگي صورت مي‌گيرد. سكوم و كولون حدود 5 ـ 3 هفتگي همزمان با تغيير نوع غذا (از شير به مواد جامد) شروع به رشد و نمو مي‌كنند.

متوسط مدت زماني كه غذا در دستگاه گوارش خرگوش مي‌ماند 5 ـ 4 ساعت مي‌باشد . غذاهايي كه از اجزاي درشت‌تري تشكيل شده‌اند، از دستگاه گوارش سريعتر عبور م يكنند. بيشترين مدت توقف غذا، در معده و سكوم مي‌باشد. در طي 3 هفته او خود استفاده مي‌نمايد كه باعث تضعيف وي و مستعد شدن آن به انواع بيمايها مي‌گردد و همچنين عملكرد و كارايي توليدي حيوان در دوره‌هاي بعدي نيز كاهش مي‌يابد. بطور كلي ميزان انرژي قابل هضم جيره براي خرگوشهاي در حال رشد 2500 كيلو كالري / كيلوگرم، براي خرگوشهاي شيروار، با 7 نوزاد 3000 ـ 2500 كيلو كالر ي / كيلوگرم و براي بالغين غيرفعال 2200 كيلو كالري / كيلوگرمي مي‌بايست باشد. هرگاه مقدار فيبر غذا افزايش يابد، يك كاهشي در مقدار مصرف انرژي و مواد آلي غذا مشاهده مي‌شود، با اين حال مقدار حداقلي از فيبر (%14 ـ 12)، به منظور هضم غذا، فعاليت طبيعي دستگاه گوارش و جلوگيري از بروز برخي اختلالات متابوليك نظير ـ اسهال 7 لازم است به جيره اضافه گردد. قسمتي از فيبر گنجانده شده در جيره بهتر است به شكل ذرات درشتتر (4 ـ 2 ميلي‌متر) باشد، تا اختلالات گوارشي كاهش يابد و قسمت ديگر مي‌تواند با اندازه كوچكت تهيه شود تا توقف غذا در سكوم بيشتر شده و نهايتآ قابليت هضم آن غذا افزايش يابد .

مواد معدني

نياز خرگوش مادر به مواد معدني در هنگام شيرواري ، بخاطر ترشح آنها در شير افزايش مي‌يابد . نسبت كلسيم به  فسفر در خرگوش 2 ـ 5/1 به 1 توصيه شده است گرچه نسبت دوازده به يك را نيز مي‌تواند تحمل نمايد . كلسيم بالاي جيره مي‌تواند منجر به كاهش روي يا منيزيوم در حيوانات د رحال رشد و كمبود فسفر در حيوان ات شيروار گردد. كلسيم معمولا پيش نمي‌آيد. بدليل اينكه اكثر اجزاي تشكيل‌دهنده جيره، حاوي كلسيم مي‌باشند اما در صورت نياز مي‌توان از كربنات كلسيم استفاده نمود .
منشأ فسفر، بيشتر گياهان هستند كه فسفر موجود در آنها به صورت فيتات مي‌باشد . فيتات دراثر فعاليت ميكروارگانيزم‌هاي سكوم تجزيه و فسفر آن آزاد مي‌گردد. در صورت نياز به فسفر مي‌توان از نمكهاي كلسيم آن
همانند مونوكلسيم فسفات استفاده نمود .
نياز به منيزيوم در طي شيرواري و آبستني افزايش مي‌يابد. كم بودن آن موجب عوارضي نظير عقب‌افتادگي رشد و سفيد شدن گوشهاي خرگوش خواهد شد .
روي براي رشد مناسب جنين و نگهداري آبستني لازم است. مقدار روي موردنياز خرگوش ppm 70 ـ 50 مي‌باشد، اما اگر كلسيم جيره زياد باشد (بيش از %2) بايستي مقدار آن زياد شود. در صورت كمبود روي، حيوان آبستن، به هنگام فعاليت لانه‌سازي، به اندازه كافي مو، جهت ساخت آشيانه از بدن خود نخواهد كند .
در حالت عادي كمبود پتاسيم مشاهده نمي‌گردد، اما جيره‌هاي حاوي انرژي بالا پتاسيم كافي ندارند كه مي‌بايست به جيره اضافه گردد. در مواردي كه پتاسيم جيره افزايش مي‌يابد، سديم هم مي‌بايست زيادتر گردد، چرا كه عدم تعادل بين اين دو عنصر ممكن است منجر به بروز مشكلات كليوي گردد . در كل براي تهيه يك جيره مناسب مشورت با متخصص تغذيه خرگوش و يا دامپزشك الزامي است براي مثال در مواقعي كه آمينواسيدهاي مصنوعي به جيره اضافه مي‌گردند، به دليل اينكه اغلب آنها به شكل هيدروكلرايد هستند، بايستي نسبت سديم و كلر تنظيم و بالانس گردد .

ويتامينها

در خرگوشهاي بالغ، ويتامينهاي گروه B كمپلكس در سكوم ساخته مي‌شوند اما در خرگوشهاي با رشد سريع،مي‌بايست به جيره اضافه گردند . ويتامين C در حالتهاي استرس به جيره خرگوش اضافه مي‌گردد . از جمله ويتامينهاي كه امروزه با نگهداري خرگوش در داخل منازل و به دور از نور خورشيد، كمبود آنها حائز اهميت است، ويتامينهاي A و D هستند. ميزان نياز خرگوش به ويتامين A ، 18000 ـ 000/100 واحد / ك يلوگرم وزن بدن و ميزان نياز به ويتامين D ، 1200 ـ 800 واحد / كيلوگرم مي‌باشد (بخصوص هنگامي كه حيوان كنسانتره استفاده نكند .)
از عوامل مؤثر در تعيين ميزان نياز به ويتامينها مي‌توان به وضعيت سلامتي حيوان (انگلها و بطور كلي بيماريها، نياز حيوان را به ويتامين افزايش مي‌دهند)، استرسهاي محيطي، درمان بويژه با آنتي‌بيوتيكها كه ساخت ويتامينهاي گروه B را در روده كاهش مي‌دهند و سرعت رشد (آنهايي كه شد سريعتر دارند نياز بالاتري به ويتامين دارند) اشاره كرد .

افزودني‌ها

اغلب اين افزودني‌ها شامل آنتي‌بيوتيكها، ضد كوكسيديوزها و آنتي‌اكسيدانها مي‌باشند. اضافه نمودن ملاس به جيره ممكن است منافعي داشته باشد (غني از پتاسيم است) وليكن بايستي توجه داشت كه اضافه نمودن بيش از 6: آن به جيره ممكن است باعث بروز اسهال گردد .

چربي‌ها

چربي‌ها مي‌توانند بعنوان منبع انرژي و تأمين‌كننده اسيدهاي چرب ضروري، به جيره اضافه شوند. معمولا مواد به كار رفته در جيره حدود 3% چربي مورد نياز خرگوش را تأمين مي‌كند. تحقيقات نشان داده است كه اضافه نمودن چربي، افزايش وزن را در خرگوشهاي در حال رشد زياد مي‌كند و اين افزايش رشد هنگامي كه درصد چربي به %6 مي‌رسد، قابل توجه است، اما چربي اضافه موجب بروز مشكلاتي در ساخت پلت‌هاي غذايي مي‌گردد، از اين رو مقدار چربي بيش از 3% بر روي پلت اسپري مي‌كنند .

مواد غذايي مورد استفاده در تغذيه خرگوش

مناسبترين غذا براي خرگوش علوفه با كيفيت خوب grass) يا (hay از خانواده گرامينه مي‌باشد، اما از آنجا كه علوفه غلات چندان در دسترس نيست، بعنوان جايگزين مي‌توان از علوفه باغي از خانواده لگومينه (مانند يونجه خشك شده) به منظور تغذيه اوليه خرگوش استفاده نمود. در وهله بعد، اكثر ميوه‌ها و سبزيجات (green food) نيز مي‌توانند براي تغذيه حيوان مصرف گردند. همچنين از كنسانتره و پلتهاي آماده خرگوش نيز به ميزان %3 ـ 2 وزن بدن مي‌توان استفاده نمود. به منظور ساييدگي و كنترل رشد دندانهاي خرگوش بهتر است كه از سبزيجاتي كه ماده خشك بيشتري دارند (مانند كرفش و كلم) به عنوان غذاي عمده و اصلي استفاده گردد .

آناليزه جيره :

ـ حداقل فيبر خام :(Crude fiber): % 18

ـ فيبر غيرقابل هضم :(Indigestible Fiber):>%12

ـ پروتئين خام :(Crude Protein): %16 ـ 12

ـ چربي (Fat(: 4 ـ 1 

ـ كلسيم (Ca): 1% - 6/0 كل جيره

ـ فسفر (P): %8/0 ـ 4/0 كل جيره

ـ ويتامين (vit A) A: 18000 ـ 10000 واحد /كيلوگرم

ـ ويتامين (vti D) D: 120 ـ 1800 واحد / كيلوگرم 

 


خرگوش ها دارای دستگاه گوارش خاصی هستند و نسبت به آشفتگی های گوارشی حساس می باشند. این مسئله باعث می شود که تغذیه خرگوش شما به یکی از مهمترین جنبه های نگهداری از این حیوان تبدیل شود.


هضم و جذب غذا
غذای خورده شده پس از عبور از معده وارد روده کوچک می شود و سپس به سکوم که کیسه ای در محل اتصال روده کوچک و بزرگ است می رسد. خرگوش ها در این محل فاقد آنزیم هایی هستند که برای شکستن سلولز دیواره سلول های گیاهی لازم است و باکتری های داخل سکوم وظیفه تجزیه غذا را بر عهده دارند. جذب مواد مغذی در داخل روده کوچک انجام می شود و برای این که خرگوش بتواند سلولز را جذب کند، غذای خورده شده را به صورت مدفوع استوانه ای کوچکی دفع می کند ( اغلب در هنگام شب ) و سپس دوباره آن ها را می خورد. این کار به خرگوش این امکان را می دهد که مواد مغذی را مجددا وارد دستگاه گوارش خود کرده و از روده کوچک عبور دهد تا بدن بتواند آن ها را جذب کند.نمایی کلی از دستگاه گوارش خرگوش


در خرگوش ها معمولا متداول ترین اختلالات گوارشی بر اثر تغییر ناگهانی جیره غذایی اتفاق می افتد زیرا باکتری هایی که در دستگاه گوارش خرگوش نقشی حیاتی دارند، نمی توانند در زمان مناسب خود را با جیره جدید تطبیق دهند. در خرگوش ها درمان با آنتی بیوتیک ها نیز مشکل است، زیرا این دارو ها با عملکرد باکترپی ها تداخل پیدا می کنند. هنگامی که یک خرگوش تازه را به خانه آورده اید، آگاهی از غذایی که خرگوشتان با آن تغذیه می شده است بسیار اهمیت دارد. چنانچه می خواهید جیره غذایی اش را تغییر دهید، دو تا سه هفته اول آن را زیر نظر داشته باشید و این تغییر را به تدریج انجام دهید و مصرف غذای جدید را تا آخر هفته دومی که خرگوش به خانه جدید خود وارد شده به تعویق بیاندازید. غذای جدید را با غذای قبلی مخلوط کنید و به تدریج تا پایان هفته دوم میزان غذای جدید را افزایش دهید تا به دستگاه گوارش خرگوش اجازه دهید خود را با غذای جدید منطبق کند.
 


مدفوع خرگوش


رژیم غذایی
انواع مختلفی از غذای خرگوش در بازار وجود دارد. بیشتر این محصولات حاوی ترکیبات مختلفی از جمله غلات می باشند. نگرانی های اخیر درباره دانه های درخت اقاقیا که آن را عامل مرگ و میر در برخی از خرگوش ها اعلام کرده اند باعث شده است که بعضی از تولید کننده گان غذای خرگوش، این ماده را از ترکیب غذای خود حذف کنند. هنگام خرید غذای خرگوش به برچسب ترکیبات تشکیل دهنده آن توجه کنید.
اگر خرگوش شما پیش از این از غذاهای تازه استفاده نمی کرده است، باید این گونه غذا را با احتیاط و در مقادیر کم در اختیار آن قرار دهید. شما می توانید طیف گسترده ای از غذاهای تازه شامل گیاه قاصدک، علف، هویج و کلم را به خرگوش خود بدهید. همیشه غذا را قبل از دادن به خرگوش خود خوب بشویید و از تازه بودن آن اطمینان کسب کنید. بسیاری از خرگوش ها هنگامی که برای اولین بار در یک محوطه باز قرار می گیرند، به دلیل این که تا به حال از علف استفاده نکرده اند دچار اسهال شدید می شوند. عواقب این اتفاق می تواند مرگبار باشد، به همین دلیل این نکته حائز اهمیت است که خرگوش خود را قبل از اینکه وارد یک فضای سبز کنید، نسبت به تغذیه علف عادت دهید.
خرگوشی که با غذاهای فرموله شده تجاری تغذبه می شود، احتیاجی به افزودن مکمل در رژیم غذایی ندارد. خوراک های تشویقی که در فروشگاه های لوازم حیوانات خانگی وجود دارند مفید اند اما در هنگام استفاده از این غذاها باید مراقب اضافه وزن در خرگوش خود باشید زیرا خرگوش های خانگی ممکن است چاق شوند، به خصوص هنگامی که به وسیله رژیم های غذایی پر انرژی تغذیه شوند. سعی کنید رژیم غذایی متعادلی را برای خرگوش خود فراهم کنید که با نیاز های انرژی آن سازگار باشد. خرگوش هایی که در داخل خانه نگه داری می شوند نسبت به خرگوش هایی که در بیرون از خانه نگه داری می شوند به غذای کمتری احتیاج دارند. میزان احتیاج به غذا در خرگوش های اخته شده نیز کم تر است.


خرگوش های خانگی را می توان عادت داد تا از دست غذا بخورند. باید به کودکان آموزش داد که غذا را زیاد در دست خود نگه ندارند، زیرا خرگوش هنگامی که در حال جویدن غذای می باشد ممکن است برای جویدن انتهای تکه غذا دست آن ها را گاز بگیرد.گروه علمی دکتر صدقانی

.برچسب ها : تغذیه خرگوش ,

دسته بندی : تغذیه
16 / 11 / 1390 | 13:36

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

shgh

sfdf


تبلیغات حمایتی
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز

اطلاعات
آمار کاربران
افراد آنلاین : 1
اعضای آنلاین : 0
تعداد اعضا : 115

عضو شوید
ارسال کلمه عبور

آمار مطالب
کل مطالب : 94
کل نظرات : 68

آمار بازدید
بازدید امروز : 21 نفر
باردید دیروز : 5 نفر
بازدید هفته : 26 نفر
بازدید ماه : 134 نفر
بازدید سال : 134 نفر
بازدید کلی : 9,960 نفر

عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

لینکدونی

امکانات
آپلود عکس,آپلود فایل,آپلود زیپ,آپلود رایگان با لینک مستقیم | پی 30 آپ ...............

آرشیو مطالب

مطالب گذشته

تبلیغات سایت تاریخ : جمعه 14 مهر 1391

تالار گفتگوی تخصصی وت پارس تاریخ : دوشنبه 14 مرداد 1392

بازگشایی مجدد وت پارس و معرفی امکانات جدید آن تاریخ : جمعه 11 مرداد 1392

اطلاعیه تاریخ : شنبه 25 خرداد 1392

دانلود کتاب Veterinary Immunology - 9th Edition تاریخ : یکشنبه 25 فروردین 1392

صفحه اصلي | تالار گفتمان | ثبت نام در انجمن | تماس با ما
سایت و انجمن تخصصی دنیای دامپزشکی

Design: Themes.rozblog.com

تمامی حقوق مطالب، تصاویر و طرح قالب برای سایت و انجمن تخصصی دنیای دامپزشکی محفوظ است، نقل و استفاده از آنها در سایت ها و نشریات تنها با ذکر منبع مجاز میباشد

Powered By rozblog and Hosted By Rozblog.com